Hiszpania wyśle więcej funkcjonariuszy policji i gwardii cywilnej do walki z mafiami imigracyjnymi w Senegalu

Hiszpania wyśle ​​więcej policji i gwardii cywilnej do Senegalu, aby walczyć z  mafiami imigracyjnymi. Poinformowała o tym minister Spraw Zagranicznych Arancha González Laya, który\a nie podała więcej szczegółów na temat rozszerzenia współpracy policyjnej. Również poinformowała, że została podpisana umowa z Senegalem o zwiększeniu przepływu legalnych imigrantów w obie strony i zwiększenia ochrony ich praw.
Gwardia Cywilna współpracuje w terenie z Senegalską Strażą Przybrzeżną od 2006 r., Przechwytując łodzie i kajaki  z nielegalnymi imigrantami. Uważa się, że tylko od 1 października ponad 400 osób, które opuściły Senegal z chęcią dopłynięcia na Wyspy Kanaryjskie, zginęło podczas nieudanej próby. W czwartek władze Republiki Zielonego Przylądka znalazły ciała sześciu imigrantów na wyspie Sal, 600 kilometrów od wybrzeża Afryki.
Podczas pobytu w Senegalu González Laya spotkała się z prezydentem tego kraju i ministrem spraw zagranicznych, jest to  początek jej podróży po krajach pochodzenia i tranzytu imigracji do Hiszpanii. Rząd stara się maksymalnie współpracować z tymi krajami w walce z mafiami, a także współpracować z tymi państwami, aby spróbować zatrzymać przepływ, który gwałtownie wzrósł w 2020 roku z powodu kryzysu Covid-19, który bardzo mocno uderzył w słabe Afrykańskie gospodarki.
W piątek minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska odwiedził Maroko w tym samym celu. Królestwo alawitów jest dziś głównym krajem wyjazdu dla setek nielegalnych imigrantów przybywających na Wyspy Kanaryjskie.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: