Hiszpania – rząd rozważa otwarcie hoteli i restauracji dopiero na Boże Narodzenie
Yolanda Diaz (Minister Pracy i Ekonomi Społecznej) rozważa przywrócenie zatrudnienia w dwóch etapach i ostrzega, że drugi etap będzie trwał do końca 2020 roku, obejmie on turystykę, kulturę i wypoczynek.

 

Rząd rozważa już reaktywację działalności i zatrudnienia w dwóch etapach, z których drugi trwałby do końca roku i obejmowałby sektory tak ważne dla hiszpańskiej gospodarki jak turystyka. Minister pracy i gospodarki społecznej Yolanda Díaz wyjaśniła wczoraj, że będą dwa etapy stopniowego powrotu siły roboczej w kraju: pierwszy to produkcja i drugi, który potrwa do końca 2020 roku. Lato nie jest już traktowane jako punkt zwrotny dla powrotu do normalności barów, restauracji i hoteli, już ukaranych koronawirusem i zamknięciem ale prawie pół roku po szczycie sezonu. Jednak ostatnie słowo o podjęciu tej decyzji będzie miało Ministerstwo Zdrowia a nie departament Yolandy Diaz. Sektory takie jak turystyka, a także kultura i rozrywka, borykają się z „ogromnymi trudnościami”, które opóźnią ich wznowienie dlatego rozważane są już nowe środki zapewniające „amortyzację społeczną” dla tych gałęzi. Według Díaza w wywiadzie dla TVE, linie lotnicze, rejsy wycieczkowe, restauracje, hotele i sklepy należą do obszarów najbardziej dotkniętych katastrofą.ERTE PO STANIE ALARMU
W związku z tym minister Yolanda Diaz wzywa firmy do dalszego korzystania z akt regulacyjnych dotyczących tymczasowego zatrudnienia (ERTE), aby uniknąć zwolnień w tych sektorach, w których spodziewane jest powolne ożywienie: „Musimy kontynuować stosowanie ERTE z powodu siły wyższej, ponieważ dzisiaj i przez najbliższe miesiące wiele firm  będzie  kontynuować bez aktywności ”. Jednak ERTE jest przeznaczone do korzystania podczas stanu alarmowego. Zarówno pracodawcy, jak i przedstawiciele pracowników ostrzegli władzę wykonawczą, że będą potrzebować pewnych gwarancji, jeżeli zostanie zastosowane przedłużenie zakazów poza stan alarmowy.Waga sektora turystycznego w Hiszpanii jest szczególnie ważna, około 12% produktu krajowego brutto (PKB) i 13% aktywności zawodowej. Ta zależność jest uważana za  duże utrudnienie w walce z covid-19 biorąc pod uwagę globalne wycofanie w ruchu. W rzeczywistości znane w tym tygodniu prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) były szczególnie negatywne dla krajów o tym samym profilu, takich jak Grecja czy Chorwacja.

Kliknij tutaj i polub nas na Facebooku

Hiszpania z ostatniej chwili