Hiszpania rozpoczyna testy szczepionki COVID-19 na ludziach

Kliknij tutaj i polub nas na Facebooku

W poniedziałek 14 września w szpitalu Marqués de Valdecilla w Santander rozpoczęło się pierwsze w Hiszpanii testy na ludziach szczepionki przeciwko COVID 19  – faza 2. Jest to szczepionka opracowana przez firmę farmaceutyczną Janssen, która zostanie przetestowana na 190 ochotnikach z dwóch grup, jednej w wieku od 18 do 55 lat, a drugiej w wieku 65 lat i więcej. Chociaż zaplanowano również rozpoczęcie testów w madryckich szpitalach La Paz i La Princesa, w tych ośrodkach rozpoczęcie badań zostanie opóźnione i przesunięte na wtorek 15 września z powodu „problemu” w  laboratorium, o którym poinformowano agencję zródła Efe z obu szpitali.
W La Paz i La Princesa będzie 75  wolontariuszy i 40 w Santander na drugą fazę badania, która potrwa od czterech do sześciu miesięcy. Bycie zdrowym, brak COVID-19 i akceptacja warunków do badania klinicznego były wymogami tych ochotników, aby przetestować szczepionkę. Firma farmaceutyczna zapewnia, że ​​wyniki badań przedklinicznych „wykazały, że zapewnia on bardzo dobrą ochronę przed koronawirusem, ponieważ zapobiega replikacji wirusa na różnych poziomach dróg oddechowych”.
W oświadczeniu  od Efe Alberto Borobii, badacza z kliniki farmakologii klinicznej i Centralnej Jednostki Badań Klinicznych i Badań Klinicznych (UCICEC) Hospital de La Paz, wskazał, że po podaniu wszystkim ochotnikom dwóch dawek podaje się niskie dawki. szczepionki „w celu symulacji infekcji i oceny, czy organizm ochotnika wytwarza przeciwciała neutralizujące przeciwko tym antygenom, które zostały wstrzyknięte”.
„Nie wywołuje infekcji, ponieważ jest to szczepionka, która nie pochodzi od wirusa, nie pochodzi od atenuowanego wirusa, ale jest to organizm zmodyfikowany genetycznie, jest to adenowirus, w którym jedno z białek wirusa jest wstawione do jednej z jego sekwencji koronawirusa ”- wyjaśnił Borobia, który skomentował, że cała procedura trwa zwykle 14 i 16 miesięcy. W normalnych warunkach czaka się na zakończenie fazy 2 aby rozpocząć fazę 3, która polega na ocenieniu skuteczności szczepionki. Termin gotowości szczepionki wynosi od roku do dwóch lat.
Oprócz Hiszpanii proces odbędzie się w dwóch innych europejskich krajach, Belgii i Niemczech. Faza 1 została wykonana w Stanach Zjednoczonych i Belgii. W sumie 550 zdrowych ochotników z trzech krajów europejskich weźmie udział w ocenie zakresu dawek i różnych wytycznych dotyczących podawania. Ta szczepionka, o nazwie Ad26.COV2.S, wykorzystuje technologię opartą na niereplikującym się rekombinowanym adenowirusie do generowania odpowiedzi immunologicznej przeciwko jednemu z białek koronawirusa. Badania są niezbędne, aby zagwarantować jakość, bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w oświadczeniu.

STRONA GŁÓWNA kliknij tutaj >>> 

Kliknij tutaj i polub nas na Facebooku

Inne ciekawe artykuły: