Od 23 listopada Hiszpania będzie wymagała negatywnych testów PCR od podróżnych przybywających z krajów ryzyka

Dzisiaj minister zdrowia Salvador Illa poinformował, że od osób przybywających do Hiszpanii z krajów ryzyka będzie wymagany negatywny test PCR zrobiony przez akredytowane laboratorium maksymalnie 72 godziny przed wjazdem do Hiszpanii. Wymóg ten zostanie dodany do już istniejących kontroli takich jak: kontrola temperatury i wzrokowa.
W przypadku, gdy podróżny nie przyniesie ze sobą wyniku PCR, może zostać ukarany i będzie musiał również przejść test antygenowy na lotnisku docelowym. W przypadku pozytywnego wyniku testu „zostanie odmówiony wjazd na teren Hiszpanii” – stwierdził Illa.
Formularz kontroli zdrowia, który wszyscy podróżujący z krajów ryzyka muszą wypełnić przed wjazdem do Hiszpanii, będzie odtąd zawierał pytanie o posiadanie tego testu, który należy przedstawić wraz z oryginalnym dokumentem w formacie papierowym lub elektronicznym oraz napisane w języku hiszpańskim lub angielskim.
Jeśli formularz nie został wypełniony elektronicznie za pomocą kodu QR lub za pośrednictwem strony internetowej www.spth.gob.es lub aplikacji Spain Travel Health-SpTH, można go przedstawić w formie papierowej przed wejściem na pokład, w takim przypadku Należy dołączyć oryginalny dokument potwierdzający wynik testu.
Według Ministerstwa Zdrowia za kraje ryzyka zostaną uznane te, które w Europie przekraczają progi ustalone miesiąc temu przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. To znaczy te, które przekraczają 150 przypadków na 100 000 mieszkańców lub 50 przypadków, a wskaźnik wyników pozytywnych przekracza 4%.
Co tydzień Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikuje mapę „sygnalizacji świetlnej Covid”, na której dzieli kraje europejskie na trzy kolory: zielony, pomarańczowy i czerwony, w zależności od tego, czy te progi zostały przekroczone. Jak wyjaśnił Illa, w przypadku podróżnych z krajów oznaczonych na czerwono wymagany będzie test PCR.
Na ostatnio opublikowanej mapie wszystkie kraje w Europie z wyjątkiem Norwegii i Finlandii oraz niektórych regionów Grecji są zaznaczone na czerwono. W przypadku krajów trzecich odniesieniem będzie podstawowa zachorowalność na 100 000 mieszkańców w ciągu 14 dni, uzupełniona o zdolności wdrożone zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi.
Biura podróży, organizatorzy wycieczek i linie lotnicze będą musiały informować pasażerów o tym wymogu, wyjaśnia Minister Illa w swoim przemówieniu.

Prezydent Wspólnoty Madrytu, Isabel Díaz Ayuso, pochwaliła ten projekt ale dodała, że wchodzi on za późno. Rząd  Madrytu od dawna chciał wprowadzenie tych obostrzeń na lotnisku Barajas twierdząc, że wiele nowych zarażeń pochodzi właśnie od przylatujących turystów. Natomiast Minister Salvador Illa zaprzeczył temu, że lotnisko Barajas było źródłem zarażeń, ponieważ według przedstawionych przez niego danych „tylko 0,08% przypadków jest importowanych”, a przyjazd ponad pięciu milionów podróżnych jest kontrolowana.
Na pytanie, dlaczego wymóg PCR nie był wcześniej stosowany, minister odpowiedział, że środek został podjęty po uzgodnieniu z innymi krajami UE.

Dla ministra turystyki, Reyes Maroto, ten wymóg zapewnia, że ​​Hiszpania jest „bezpiecznym miejscem docelowym”. Na konferencji prasowej w Las Palmas de Gran Canaria Maroto przyznała, że jest to działanie „długo oczekiwane”, gdyż z punktu widzenia rynku turystycznego „dodaje zaufania”
Prezydent Balearów Francina Armengol uważa ten wymóg za fundamentalny dla bezpieczeństwa mieszkańców wspólnoty w której 8 na 10 odwiedzających to turyści zagraniczni. „To stawia nas w dobrej pozycji, aby móc rozpocząć działalność turystyczną z większym bezpieczeństwem dla wszystkich” – powiedziała lider Wspólnoty Autonomicznej Balearów.
Armengol zwróciła się na posiedzeniu Międzyterytorialnej Rady Zdrowia o wykonanie PCR na lotniskach lub w portach docelowych w Hiszpanii, w przypadku gdyby nie można było tego zrobić w miejscu pochodzenia. Gdyby ten test był pozytywny, osoba ta musiałaby poddać się kwarantannie, jak wskazała. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: