Gwałtowny grad w Hiszpanii zginęło dziecko i wiele osób jest rannych

Udostępnij

4.6
(9)

20-miesięczna dziewczynka zmarła w wyniku obrażeń odniesionych podczas intensywnego gradobicia, które spadło w poniedziałek 29 sierpnia po południu w La Bisbal d’Empordà (Baix Empordà niedaleko Girony). Jak podały źródła z urzędu miasta Girony dziewczynka zmarła dzisiaj w szpitalu Trueta de Girona z powodu obrażeń, których doznała po uderzenia kuli lodowej w głowę podczas poniedziałkowego gradobicia. Niezwykły rozmiar lodowych kul i gwałtowność burzy spowodowały, że wiele osób zostało rannych w sumie około 50 osób.
Kiedy zaczął się gwałtowny grad określany przez niektórych ekspertów meteorologicznych jako „historyczny” (średnicy lodowych kól wynosiła od 10 do 11 centymetrów) i największy z ostatnich 20 lat w Katalonii, mieszkańcy musieli uciekać, aby schronić się w pobliskich lokalach w obawie przed bezpośrednim uderzeniem. Grad, który spadał na twardą ziemię rozpadał się i jego części były wystrzeliwane w różnych kierunkach.Liczne zniszczenia
Intensywne gradobicie, które miało miejsce między 19:35 a 19:50 w miniony poniedziałek spowodowało, również liczne uszkodzenia pojazdów, dachów i mebli miejskich po uderzeniu kilkunastocentymetrowych kul – jak podały służby ratownicze.
Niezwykły rozmiar gradu spowodował wybicie szyb wielu pojazdów, a także znaczne uszkodzenia dachów i okien niektórych budynków. Według burmistrza La Bisbal d’Empordà, Carme Vall, wszystko wydarzyło się w ciągu zaledwie dziesięciu minut. „To było coś niesamowitego, nigdy czegoś podobnego nie widziałem” – powiedział jeden z mieszkańców La Bisbal d’Empordà.Odkąd w La Bisbal d’Empordà i okolicznych miejscowościach rozpoczął się tragiczny kwadrans i do wczesnych godzin rannych, straż pożarna otrzymała czterdzieści jeden zgłoszeń, 39 z miasta Baix Empordà i dwa z Forallac, w sprawie różnych uszkodzeń budynków i instalacji elektrycznych.

Bisbal d’Empordà rozważa złożenie wniosku o strefę katastrofy

Właśnie z powodu szkód spowodowanych przez gradobicie burmistrz La Bisbal d’Empordà, Carme Vall wyjaśniła TVE, że urząd miasta La Bisbal d’Empordà rozważa złożenie wniosku o ogłoszenie obszaru katastrofy. „Zobaczymy, jak teraz zareagują ubezpieczyciele, ale rozważamy wystąpienie z wnioskiem o deklarację obszaru katastrofy” – wyjaśnił burmistrz.
Burmistrz La Bisbal, Xènia Sala, dodała, że ​​„praktycznie wszystkie samochody zaparkowane na ulicy zostały poważnie uszkodzone, tylne i przednie szyby wybite i liczne wgniecenia na karoserii pojazdów”.

Dziś rano kierowca jednej z lawet, która usuwała pojazdy z ulicy poinformował, że zabrano ich około 80 ale było ich znacznie więcej.Wśród uszkodzonych pojazdów jest pięć radiowozów Mossos d’Esquadra z komisariatu policji w La Bisbal.W miejscowości Baix Empordà „wciąż kalkulujemy rozmiary zniszczeń” mówi burmistrz, który zwraca uwagę, że wśród zniszczonych budynków znajduje się również ratusz, w którym w kilku miejscach zostały wybite okna dachowe i uszkodzone witraże.

Uszkodzone zostało także Muzeum Ceramiki, Urząd Skarbowy i Centrum Podstawowej Opieki Zdrowotnej (CAP), budynki, w w tych budynkach zostały wybite okna, również dotyczy to innych budynków mieszkalnych na terenie gminy. Wśród zniszczeń znalazły się również połamane drzewa i ptaki które poniosły śmierć szukając schronienia na tych drzewach.

Słowa kluczowe: Gwałtowny grad w Hiszpanii zginęło dziecko, gradobicie w Hiszpanii, gradobicie w La Bisbal d’Empordà, grad w Katalonii, Hiszpania wiadomościJak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.


Udostępnij
Exit mobile version