Do brzegów Wysp Kanaryjskich dotarło ponad 10 razy więcej emigrantów w tym roku w porównaniu z tym samym okresem 2019 r.

  Ogółem liczba imigrantów przybyłych do kraju zarówno drogą morską, jak i lądową w okresie od 1 stycznia do 15 listopada 2020 r. wyniosła 33946 osób.
  Dzisiaj wczesnym rankiem  Salvamento Marítimo uratowało 206 imigrantów z sześciu łodzi na Gran Canarii i jednej na Teneryfie, w tym 17 osób nieletnich. W tej trudnej sytuacji rząd przyśpiesza rozwiązania mające na celu odciążenie wysp za pomocą planu uderzeniowego koordynowanego przez wiceprezydenta, w który zaangażowane są ministerstwa ds. Integracji i migracji, spraw wewnętrznych, obrony i spraw zagranicznych.
  Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zobowiązały się w ten poniedziałek do pomocy, od stycznia przyszłego roku, przy użyciu trzech oddziałów stacjonujących na Gran Canaria. Przedstawiciele obu podmiotów w Hiszpanii, Sophie Muller (UNHCR) i María Jesús Herrera (IOM), odbywają trzydniową wizytę instytucjonalną na Gran Canarii i Teneryfie, aby z pierwszej ręki zapoznać się z pomocą udzielaną osobom uratowanym z łodzi i pontonów z Afryki.
  Podczas gdy przybycie emigrantów na Wyspach Kanaryjskich wzrasta o 1019%, w Cieśninie Gibraltarskiej i Morzu Alborańskim nadal spada w tempie 22,8% rocznie. Jeśli chodzi o przybycie imigrantów na Baleary i półwysep drogą morską, raport odzwierciedla spadek o 4502 osoby (-22,8%), ponieważ do 15 listopada przybyło 15 260 osób, w porównaniu z 19762 w 2019 roku.
  W Ceucie i Melilli zmniejszył się również napływ nielegalnych emigrantów zarówno drogą lądową, jak i morską. Tak więc do tej pory w tym roku do Ceuty wpłynęło 358 osób 82 łodziami, to 28,2% mniej w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku . Drogą lądową do Ceuty wjechało 280 osób, o 80% mniej niż w 2019 roku.
  W przypadku Melilli spadek przybyć drogą morską był jeszcze wyraźniejszy niż w Ceucie i sięgnął 98%. Do Miasta Autonomicznego przybyło tylko dziewięć osób w porównaniu z 478 w poprzednim roku. Liczba przyjazdów drogą lądową również spadła o 68%, z 4060 do 1289.
Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: