Czy rząd przejmie kontrolę nad Madrytem jeśli nie dojdzie do porozumienia z Ayuso?

Hiszpański rząd rozważa przejęcie kontroli nad zarządzaniem kryzysu na terenie Wspólnoty Autonomicznej Madrytu gdyby nie doszło do porozumienia z Isabel Ayuso.

Prezydent Wspólnoty Autonomicznej Madrytu, Isabel Díaz Ayuso, jest gotowa zamknąć wszystkie obszary i miasta, w których występuje ponad 500 zakażeń na 100 000 mieszkańców pod warunkiem, że  w całej Hiszpanii zastosuje się taki środek zapobiegawczy.
Rząd rozważa przejęcie kontroli nad zarządzaniem kryzysu na terenie Wspólnoty Autonomicznej Madrytu gdyby nie doszło do porozumienia z Isabel Ayuso.  Aby to zrobić, Zarząd musiałby się powołać na artykuł 65 Królewskiego Dekretu Nowej Normalności zatwierdzony w czerwcu, który mówi , że za deklarację skoordynowanych działań w zakresie zdrowia publicznego będzie odpowiadało Ministerstwo Zdrowia, za uprzednią zgodą Rady Między terytorialnej z wyjątkiem sytuacji pilnej potrzeby, „w takim przypadku zostaną podjęte środki absolutnie konieczne i ludność zostanie niezwłocznie poinformowana o przyjętych środkach”.
Zgodnie z tym artykułem Moncloa zastrzega sobie możliwość aktywowania lub zaprojektowania „planów działania i strategii aby stawić czoło zagrożeniom zdrowotnym” w odpowiedzi na „sytuacje szczególnego ryzyka  dla zdrowia publicznego”.  Na tą chwile w stolicy w piątek było zarejestrowanych 721,73 zarażonych na 100 000 mieszkańców średnia z ostatnich 14 dni. Średnia krajowa to 282,29 na 100 000 mieszkańców.
W piątek Ayuso wykluczyła zastosowanie ograniczeń poruszania się we wszystkich dzielnicach stolicy oraz w gminach o najwyższym wskaźniku zarażeń koronawirusem, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, i rozszerzyła ograniczenia tylko w ośmiu nowych strefach zdrowotnych. W związku z tym Salvador Ila przyjechał w sobotę do stolicy aby przeanalizować podjęta działania. „Sytuacja jest skomplikowana, nadchodzą bardzo ciężkie tygodnie”, „Musimy przejąć kontrolę nad pandemią w Madrycie, w innych wspólnotach autonomicznych zostało to zrobione” – dodał podczas spotkania z zespołem monitorującym COVID-19.

Kliknij tutaj i polub nas na Facebooku