Czy osoby nieletnie mogą decydować o aborcji bez zgody rodziców rozpoczął się spór wśród hiszpańskich polityków

Udostępnij

5
(3)

Różnica zdań na temat prawa do decyzji o aborcji w Hiszpanii rozpoczęła dyskusje nawet pośród członków tej samej partii a dokładniej mówiąc w prawicowej partii PP.

Lider PP Alberto Núñez Feijóo opowiedział się za tym, aby osoby niepełnoletnie w wieku 16 i 17 lat musiały informować i mieć zgodę rodziców na aborcję a w przypadku sprzeciwu rodziców będą to sądy rodzinne, które podejmą decyzję analizując każdy przypadek.
W wywiadzie dla COPE szef PP przekonywał, że ​​„to nie wydaje się rozsądne” , aby 16-letnia dziewczyna, która „nie może prowadzić samochodu” czy „wyjechać w podróż bez zezwolenia rodziców”  „może przerwać ciąże bez ich wiedzy”.

Choć jego zdaniem w przypadku sporu „nieletnia nie może być zmuszona do aborcji. Jeśli chce dokonać aborcji, a rodzice się nie zgadzają to w takim przypadku sąd rodzinny musi podjąć decyzję wzywając obie strony. ”
Lider PP dystansuje się od kryteriów Prezydenta Wspólnoty Autonomicznej Madrytu należącej do tej samej partii Isabel Díaz Ayuso, która broniła aborcji bez zgody rodziców u młodych kobiet w wieku 16 i 17 lat, ponieważ „nie można nikogo zmusić do prowadzenia życia sprzecznego z tym czego by chciał”, chociaż zalecała, aby opiekunowi byli powiadomieni.

Odnośnie tej rozbieżności, Feijóo wskazał, że nie jest ona „istotna” i utrzymuje, że opinia Ayuso jest „inna” od opinii „reszty członków partii”. Przywódca PP przyznaje, że aborcja to „bardzo złożony problem”, w którym „nie ma jednomyślności”.
„Istnieją prawa nienarodzonego dziecka, które musimy chronić i te prawa muszą zawsze być chronione i jest też decyzja matki, która w końcu podejmuje bardzo ważna decyzję o swoim życiu” – przekonywał Feijoo.

Ze swojej strony Premier Hiszpanii i lider PSOE Pedro Sánchez oskarżył PP o „ideologię reakcyjną” za chęć uchylenia „awansów społecznych”, o które PP zwróciło się do Trybunału Konstytucyjnego.
„Pomimo dzisiejszego porannego oświadczenia Feijóo o niszczeniu postępu w zakresie praw i wolności, rząd koalicyjny i socjalistyczna grupa parlamentarna będą nadal zaangażowane w propagowanie praw i wolności” – zadeklarował w Senacie Sánchez.Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.


Udostępnij
Exit mobile version