Czwarta noc zamieszek w Hiszpanii – grabieże sklepów, napady i zniszczone banki

W nocy z piątku na sobotę w Barcelonie podczas protestów przeciw aresztowaniu Pablo Hasela doszło do grabieży sklepów, napadów i zniszczeń siedzib banków, oraz podpaleń barykad. W Gironie również doszło do zniszczeń banków i wandalizmu.
Mossos d’Esquadra aresztowały trzy osoby, jedną w Barcelonie przy ulicy Balmes z Ronda Universidad za napaść na władze, a dwie w Gironie, w rejonie Copa, za rzucanie kamieniami.
Agresywne grupy spowodowały zniszczenia w wielu sklepach, zwłaszcza na El Borne i Plaça de Catalunya i zniszczyły kilka tarasów restauracji na Ramblas, których meble i doniczki na kwiaty zostały rozrzucone po całej ulicy. W jednej z restauracji zostały podpalone krzesła  na tej charakterystycznej katalońskiej ulicy, którą później używali jako barykady.
Po wybiciu okien splądrowali również kilka sklepów, w tym niektóre  Triangle i dobrze znany sklep ze sprzętem sportowym na ulicy Canuda. Na tym obszarze wznieśli również barykady, które podpalili i rzucali wszelkiego rodzaju przedmiotami w radiowozy Mossos, które stały w pewnej odległości na Rambla.
W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w poprzednie noce zamieszek, Mossos zachowali wczoraj wieczorem bardziej powściągliwą postawę. Zdarzały się również momenty napięcia na końcu Rambla, niedaleko Colón, gdzie grupy zakapturzonych mężczyzn rzucały wszelkiego rodzaju przedmioty na komisariat Straży Miejskiej.
W Gironie grupy demonstrantów zniszczyły dwa biura banków na Plaza Independencia i drugie w Mercadal, bardzo blisko Subdelegacji Rządu, przed którą zdemontowano meble miejskie, aby rzucać nimi w policję.
W Vilafranca del Penedès niektórzy demonstranci rzucali przedmiotami pirotechnicznymi w katalońską policję (Mossos d’Esquadra) chroniącą komisariat, a następnie zrzucili ogrodzenie chroniące budynek. Dodatkowo rzucali kamieniami i farbą w samochód policyjny.
Medyczny system ratunkowy (SEM) tej nicy pomógł dwum osobom w Gironie, chociaż w żadnym przypadku nie było konieczne przeniesienie poszkodowanych do szpitala i trzeciej w Vilafranca del Penedès gdzie również pomoc została udzielona na miejscu.

W Tarragonie demonstracja na rzecz wolności Hasela zakończyła się w ten piątek bez incydentów, po przejściu z placu Imperial Tarraco do Rektoratu Uniwersytetu Rovira i Virgili.
 Subskrybuj RSS
Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebooku:


Subskrypcja przez e-mail:

Wpisz swój adres e-mail:

Subskrypcję obsługuje FeedBurner