BioNTech i Pfizer dostarczą do UE o 75 mln więcej dawek niż planowano w drugim kwartale 2021 r

Niemiecka firma BioNTech, która wspólnie z firmą Pfizer opracowała pierwszą szczepionkę przeciw covid-19 zatwierdzoną w Unii Europejskiej, ogłosiła, że ​​dostarczy w drugim kwartale UE o 75 milionów dawek szczepionki więcej niż było zaplanowane.
Kontynuujemy prace nad zwiększeniem dostaw od 15 lutego do ilości ustalonych w kontraktach” – powiedział w oświadczeniu dyrektor finansowy spółki Sierk Poetting, dodając, że „również w II kwartale będziemy w stanie dostarczyć 75 milion więcej dawek. ” Ta dostawa jest częścią drugiego zamówienia Unii Europejskiej na 200 milionów dawek, która była oczekiwana później.
Ogłoszenie BioNTech następuje niemal bezpośrednio przed szczytem szczepień zwołanym przez niemiecki rząd, z udziałem przedstawicieli firm farmaceutycznych i Unii Europejskiej, która była obiektem krytyki za zbyt późne zamawianie szczepionek w ilościach niewystarczających z różnych firm. Ponadto producenci trzech już licencjonowanych szczepionek – BioNTech / Pfizer, Moderna i AstraZeneca – mieli problemy produkcyjne, które opóźniły ich dostawy do UE, co również wywołało debatę.
BioNTech będzie teraz w stanie zwiększyć swoją produkcję, według Poetting, ponieważ prace optymalizacyjne w belgijskiej fabryce w Puurs zostały zakończone. „Teraz, dzięki temu, możemy powrócić do pierwotnego planu dostarczania szczepionek do UE · – powiedział dyrektor finansowy firmy biotechnologicznej.
Ponadto nowa fabryka w Marburgu (środkowe Niemcy) otrzymała licencję, z którą będzie mogła rozpocząć produkcję w lutym. Trzecim czynnikiem jest to, że BioNTech rozszerzył swoją sieć współpracy w Europie z innymi firmami farmaceutycznymi w celu wykorzystania ich obiektów przemysłowych. BioNTech planuje nawet prawie podwoić produkcję szczepionek w obliczu światowego zapotrzebowania i wyprodukować w tym roku 2 miliardy dawek w porównaniu z początkowo rozważanymi 1,3 miliarda. Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku:

Exit mobile version