Prezydent Asturias chce zamknięcia mieszkańców w domach i ogłasza zamknięcie działalności gospodarczych, które nie są niezbędne

Prezydent Księstwa Asturii, Adrián Barbón, zwrócił się w poniedziałek do Ministerstwa Zdrowia o przyspieszenie działań prawnych niezbędnych do wprowadzenia „zamknięcia mieszkańców w domu”. Ogłosił, również zamknięcie „wszelkiej nieistotnej działalności gospodarczej” od tej środy i ustanowienie godziny policyjnej od dziesiątej wieczorem.
Ze względu na wzrost zachorowań uważa za konieczne, aby Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na wydanie zakazu wychodzenia z domu przez najbliższe 15 dni. Asturias weszła  wczoraj na poziom alarmowy numer cztery, przekraczając 400 infekcji na sto tysięcy mieszkańców a jej szpitale i oddziały intensywnej terapii pobiły rekordy obłożenia.
Liczba hospitalizowanych pacjentów przekracza już 625, z czego prawie stu jest na oddziale intensywnej terapii a 30% miejsc w szpitalach jest zajęta przez pacjentów z covid-19. Warto wspomnieć, że Asturias jest niewielką wspólnotą autonomiczną która ma lekko ponad milion mieszkańców.