Hiszpański Arroz al horno przepis wraz ze zdjęciami krok po kroku

Dzisiaj podzielę się z Wami moim wypróbowanym przepisem na hiszpańskie danie pochodzące z Walencji, które będzie pieczone w  glinianym naczyniu. Ja zanim kupiłem sobie takie naczynie piekłem w blaszce na ciasto i efekt był podobny. Jest to bardzo łatwe danie do wykonania nawet dla początkujących ale wymaga trochę czasu. Ja zawsze zaczynam od przygotowania wszystkich potrzebnych składników. A więc zaczynamy.

Zapraszam do śledzenia mojej strony związanej z Hiszpanią na facebooku  i rejestracji na Forum o tematyce hiszpańskiej.

Składniki:

 

2 szklanki ryżu

4 szklanki wody z rosołkami (ja dodaję 3 rosołki w kostce ale najlepiej jest spróbować po dodaniu)

350 gram pokrojonych żeberek wieprzowych

350 gram pokrojonego boczku (grubsze plastry pokrojone na mniejsze kawałki)

5 pętek kaszanki (może być więcej lub mniej)

200 gram ciecierzycy, ( ja kupiłem w słoiku już ugotowaną i odcedziłem z wody przed smażeniem) jeśli ktoś lubi to można dodać więcej.

1 główka czosnku

1 gram szafranu lub przyprawy do paelli lub barwnika do ryży. (w oryginalnym przepisie dodaje się szafran ale jeśli nie mamy to można zastąpić podanymi wyżej przyprawami.

5 gram słodkiej papryki

1 większy pomidor do potarcia (lub dwa średnie)

1 większy pomidor do pokrojenia w plastry

1 duży ziemniak (lub dwa średnie)

sól

oliwa virgen extra
Przygotowanie:

 

Obieram ziemniaka i kroję w plastry o grubości około pół centymetra, również kroję pomidora na plastry o podobnej grubości. Tak przygotowane warzywa odkładam razem do talerza. Główkę czosnku obieram z zewnętrznych liści i następnie nacinam dookoła w połowie tak żeby przy smażeniu dodał smaku naszej potrawie. Drugi pomidor przekrajam na pół i trę na tarce o grubych oczkach wewnętrzną stroną tak aby po starciu skórka została na w dłoni. Skórkę wyrzucam. Każde puko kaszanki przekuwamy wykałaczką (w ten sposób nie rozpadnie się przy smażeniu).
Na patelni rozgrzewam oliwę virgen extra. Na środek patelni wykładam główkę czosnku i dodaję ziemniaki. Po obsmażeniu ziemniaków z dwóch stron przekładam je do glinianego naczynia. Następnie na patelnię wykładam pokrojone żeberka i smażę je z każdej strony razem z czosnkiem. Jeśli żeberka są grube to można je jeszcze przełożyć do garnka i poddusić je jeszcze z wodą lub po usmażeniu przełożyć bezpośrednio do glinianego naczynia. Ja wolę bardziej miękkie także po usmażeniu jeszcze je dusze około 20 min.
Po wyjęciu żeberek wyjmuję również główkę czosnku, którą przekładam do talerza. Następnie na patelnię wykładam pokrojone boczek i obsmażam z każdej strony. Po usmażeniu przekładam do glinianego naczynia. Następnie obsmażam z każdej strony kaszankę. Po usmażeniu przekładam ją do talerza. Do patelnie dodaję potarte pomidory (jeśli widzimy że na patelni jest za dużo oleju to odlewamy go przed dodaniem potartych pomidorów). Dodaję szczyptę soli. Smażymy około 5 minut. Rozgrzewam piekarnik do 250 stopni góra i dół z wentylatorem.
W międzyczasie w garnku nastawiamy wodę wraz z rosołkami. Kiedy woda zaczyna wrzeć dodaję szafran lub przyprawy. Gdy widzę, że pomidory są już gotowe dodaję do nich ciecierzycę, mieszam i smażę chwilę. Następnie dodaję ryż, szczyptę soli, i słodką paprykę w proszku następnie mieszam i smażę około 2 minut. Dzięki temu ryż nam się nie poskleja. Tak podsmażony ryż wkładam do glinianego naczynia. Następnie przygotowaną wcześniej wodę z szafranem i rosołkami wlewam do glinianego naczynia. Na środek wykładam główkę czosnku i po bokach kaszankę i plastry pomidorów. Tak przygotowaną potrawę wkładam do rozgrzanego wcześniej piekarnika.
Minuty zacznę liczyć od momentu kiedy woda w piekarniku zacznie wrzeć. A więc będę piekł od momentu wrzenia 10 min w temperaturze 250 stopni i następnie zmniejszam temperaturę do 220 stopni i piekę jeszcze 10 min. Po tym czasie wyjmuję z piekarnika i odstawiam na 10 min. Poniżej dodałem zdjęcia z przygotowania tej potrawy krok po kroku. Smacznego.

Zdjęcia krok po Kroku:

Kroję pomidora i ziemniaka na plastry

Kroję boczek

Taj wygląda moje gliniane naczynie

Trę pomidora na tarce na grubych oczkach

Nakłuwam kaszankę wykałaczkami

Kroję żeberka

Smażę ziemniaka z czosnkiem

Przekładam ziemniaka do glinianego naczynia

Smażę żeberka

Smażę boczek

Przekładam boczek

Smażę kaszankę

Smażę potarte pomidory

Przekładam z garnka żeberka

Do smażonych pomidorów dodaję ciecierzyce

Dodaję ryż

Wymieszany ryż

Przekładam ryż do glinianego naczynia

Dolewam wodę z rosołkami i szafranem

Dodaję czosnek kaszankę i pomidory

Arroz al horno po upieczeniu

Zapraszam do śledzenia mojej strony związanej z Hiszpanią na facebooku 

i rejestracji na Forum o tematyce hiszpańskiej.Exit mobile version