Aplidin – obiecujący hiszpański lek przeciw covid-19 w trakcie testów

Aplidin lek przeciwwirusowy hiszpańskiej firmy PharmaMar oparty na plitidepsynie i testowany w laboratoriach eksperymentalnych we Francji i Stanach Zjednoczonych, wykazał 99% spadek wirusa SARS-CoV-2 w testach przeprowadzonych na zwierzętach.
Zarówno eksperymenty „in vitro, jak i in vivo” wykazały skuteczność przeciwwirusową i obiecujący profil toksyczności te wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Science. Autorzy badania doszli do wniosku, że plitydpsyna jest „zdecydowanie” najsilniejszym związkiem odkrytym do tej pory w leczeniu COVID-19 i dlatego zasugerowali, że powinien być testowany w rozszerzonych badaniach klinicznych.
Aplidin jest lekiem, który początkowo został stworzony do leczenia nowotworów, chociaż ze względu na charakterystykę mechanizmu działania został wykorzystany w celu oceny jego wpływu na koronawirusa. Hiszpańska firma farmaceutyczna już przeprowadziła badania kliniczne w fazie 1 i 2 tego leku, na niewielkiej liczbie pacjentów, i chce rozpocząć trzecią i ostatnią fazę, przed wprowadzeniem do obrotu, „tak szybko, jak to możliwe” z dużo większą liczbą testów, która pozwoli na uzyskanie wyników porównanie leku z obecnymi metodami leczenia koronawirusa, głównie kortykosteroidów.
Twórcy leku ustalili, że „aktywność przeciwwirusowa plitydpsyny przeciwko SARS-CoV-2 jest wytwarzana przez hamowanie eEF1A” i zapewnili, że lek ten wykazuje silniejsze działanie przeciwwirusowe „in vitro” w porównaniu z innymi lekami przeciwko SARS-CoV-2, a także ma niewielką toksyczność.
W dwóch różnych zwierzęcych modelach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 test wykazał zmniejszenie replikacji wirusa, 99% spadek wirusa stwierdzono w płucach zwierząt leczonych plitidepsyną.
Publikacja mówi, że związek ten działa poprzez blokowanie wspomnianego białka (eEF1A), które jest obecne w ludzkich komórkach i które jest wykorzystywane przez SARS-CoV-2 do namnażania i infekowania innych komórek. „Uważamy, że nasze dane i początkowe pozytywne wyniki badania klinicznego PharmaMar sugerują, że należy poważnie rozważyć zastosowanie plitydpsyny, aby rozszerzyć badania kliniczne dotyczące leczenia COVID-19” – zauważyli naukowcy.
Polisyndetyczna jest niezwykle silnym inhibitorem SARS-CoV-2, którego główną zaletą jest to, że celuje w białko w komórkach ludzkich, a nie w białko wirusa. Oznacza to, że jeśli plitidepsyna jest skuteczna w leczeniu COVID-19, Wirus SARS-CoV-2 nie będzie w stanie uodpornić się na leczenie poprzez mutacje” – dodał profesor nadzwyczajny Katedry Mikrobiologii. z Mount Sinai Icahn School of Medicine, Kris M. White.

Bądź na bieżąco i polub naszą stronę na Facebooku: