Andaluzja zamknie swoje granice

Junta de Andalucía ogłosiła zamknięcie obszaru Wspólnoty Autonomicznej do 9 listopada a także ograniczenie mobilności między miastami w prowincjach Jaén, Granada i Sewilli aby zatrzymać postęp pandemii. Obostrzenia zaczną obowiązywać od północy z czwartku na piątek oznajmił prezydent Andaluzji Juan Manuel Moreno Bonilla.
W 448 miejscowościach, których dotyczy sprawa, wjazd i wyjazd jest możliwy tylko z uzasadnionych powodów związanych z pracą, edukacją, opieką zdrowotną lub opieką nad osobami pozostającymi na utrzymaniu zgodnie z nowym dekretem o stanie alarmowym.
Prezydent Andaluzji nakazał zamknięcie granic dzielnic należących do okręgów  Kordoba Południe, Vega de Málaga i Jerez-Costa na północnym zachodzie oraz Sierra de Cádiz, które podobnie jak Granada, Jaén i Sewilla znajdują się na  poziomie 4 alarmu . Można opuścić dotknięte dzielnice tylko z uzasadnionych powodów.
„Łącznie 448 gmin w Andaluzji jest to ponad połowa populacji naszej Wspólnoty Autonomicznej będzie zamknięta” – powiedział Moreno Bonilla, który wskazał, że ograniczenia nałożone na te miasta dotyczą 4,3 mln Andaluzyjczyków. Rząd Andaluzji postanowił nakazać zamknięcie restauracji o godzinie 22:30 podczas gdy godzina policyjna w całej Wspólnocie Autonomicznej obowiązuje od 23:00 do 6:00 rano. Spotkania towarzyskie ogranicza się do maksymalnie 6 osób z wyjątkiem będą spotkania współmieszkańców.
„Andaluzja działa szybko, rygorystycznie i rozważnie” – powiedział Moreno Bonilla w obliczu środków, które uznał za „trudne”. „Ale lepiej zapobiegać niż leczyć”. Podkreślił że, do czasu gdy nie będziemy mieli skutecznej szczepionki najlepszym środkiem zapobiegawczym jest ograniczenie mobilności i wzmocnienie usług zdrowotnych. „Sytuacja w Andaluzji nie jest tak ekstremalna, jak w innych wspólnotach autonomicznych, ale jest bardzo poważna” – powiedział i przypomniał, że jeśli te środki okażą się nieskuteczne zostaną przeanalizowane inne możliwości.